VITAJTE NA STRÁNKACH
  Gymnázia M.R. Štefánika v Košiciach!

  VÝSTAVA SPIROU ZA ĽUDSKÉ PRÁVA


  xxx

   

  10. decembra 1948 vo francúzskom Paríži Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv a slobôd. Táto deklarácia spísaná do tridsiatich článkov a vzťahujúca sa na všetkých občanov teda v roku 2018 oslávila už svoje 70. výročie vzniku.

   

  Pri tejto príležitosti sa belgický vydavateľ komiksov SPIROU v spolupráci s Úradom Vysokého komisára OSN pre ľudské práva rozhodli pripomenúť občanom princípy tohto dôležitého dokumentu. Výsledkom ich spolupráce bolo špeciálne číslo komiksu, ktoré vydal časopis Spirou. Zobrazil v ňom 30 článkov deklarácie prostredníctvom rôznych príbehov, ktoré prežívajú hlavné postavy.

   

  Vďaka Veľvyslanectvu Belgického kráľovstva a Valónskemu a Bruselskému regiónu sa na Slovensko a do Košíc dostala výstava s názvom « Spirou za ľudské práva », na ktorej Vám predstavíme príbehy o hrdinoch a hrdinkách z tohto špeciálneho čísla komiksu.

   

  Srdečne Vás pozývame na výstavu, ktorá bude prebiehať v posledných týždňoch roka 2019 na prvom poschodí Gymnázia M. R. Štefánika (Nám. L. Novomského 4) v Košiciach.

   

  Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 18.12.2019 (streda) o 8:00 hod. na 1. poschodí budovy školy.

   

  Výstavné panely sú síce vo francúzštine, ale vďaka študentom z Katedry translatológie a z Katedry romanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorí pre Vás spracovali podklady, nebudete mať určite žiadny problém s porozumením.

   

  Za sprostredkovanie výstavy srdečne ďakujeme Francúzskej aliancii Košice.